Val Monestero

Piękna całodniowa trasa, co prawda długa ale za to widoczki wspaniałe. Nie ma trudności technicznych (mogą być płaty śniegu przy podejściu na przełęcz Monestero), doświadczenie z Tatr Wysokich wystarczające. Wymagana dobra kondycja i orientacja w terenie. Punkt wyjścia jezioro Sant Maurici. Z Espot około 1,5 godziny (7km), można podjechać taxi Jeepem.

Estany Sant Maurici

Od jeziora mały odcinek w dół, skręt w prawo, 10 minut i dochodzimy do schroniska Mallafre. Za schroniskiem jest rozwidlenie szlaków, jeden prowadzi w dolinę Monestero, drugi wzdłuż jeziora w kierunku przełęczy Portarro de Espot.

Schronisko Malafre

Lekko pod górę aż do jeziora Estany Monestero, ścieżka jest wyraźna nie sposób nie trafić.

Val Monastero
Val Monastero

Otoczenie stwu Estany Monestero jest piękne!

Estany Monastero (2171)
Estany Monastero (2171)

Mijamy staw i teren zaczyna się wznosić.

Val de Monastero

Ścieżka jest wąska, szlak wskazują kopczyki. Dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Jeden prowadzi na przełęcz Peguera, drugi na przełęcz Monestero. Trzeba zachować czujność bo łatwo zmylić drogę. Mozolnie pod górę w kierunku wschodnim. W końcu ukazuje się przełęcz. Podejście na przełęcz jest dość strome, do tego po malutkich, usuwających się kamyczkach. Kijki trekingowe bardzo pomocne.

Widok z Coll de Monastero (2715) w kierunku zach
Widok z Coll de Monastero (2715) w kierunku wsch.

Schodzimy w kierunku największego stawu. Mijamy kilka innych i dochodzimy do szlaku GR11 (kopczyki, kopczyki i jeszcze raz kopczyki). Łatwo zmylić trasę, dobra orientacja w terenie bardzo pomocna.

W drodze do schroniska M.Blanc

Dochodzimy do dużego jeziora Estany Negre skąd już bardzo blisko do schroniska Maria Blanc, położonego nad innym dużym stawem.

Estany Tort
Refugi J.M.Blanc (2315)
Okolice schroniska M.Blanc

Od schroniska do Espot jest 1000 m różnicy wysokości i dobre 2 godziny schodzenia.

Embassada de Lladres(2030) i Estany de Trescuro(2044)

 

Trasa i mapa

Estany de Sant Maurici (1930 )- Estany de Monestero (2170) – Col. Monestero (2715) – Ref. M. Blanc (2320) – Espot (1320)

  • Czas: 7-8h (18km)
  • Data: 30.07.2006