Val Monestero

Pireneje 2006 - Estany Monastero (2171)
Estany Monastero (2171)

Piękna całodniowa trasa, co prawda długa ale za to widoczki wspaniałe. Nie ma trudności technicznych (mogą być płaty śniegu przy podejściu na przełęcz Monestero), doświadczenie z Tatr Wysokich wystarczające. Wymagana dobra kondycja i orientacja w terenie. Punkt wyjścia jezioro Sant Maurici. Z Espot około 1,5 godziny (7km), można podjechać taxi Jeepem.

Od jeziora mały odcinek w dół, skręt w prawo, 10 minut i dochodzimy do schroniska Mallafre. Za schroniskiem jest rozwidlenie szlaków, jeden prowadzi w dolinę Monestero, drugi wzdłuż jeziora w kierunku przełęczy Portarro de Espot.

Lekko pod górę aż do jeziora Estany Monestero, ścieżka jest wyraźna nie sposób nie trafić. Otoczenie stwu Estany Monestero jest piękne! Mijamy staw i teren zaczyna się wznosić.

Ścieżka jest wąska, szlak wskazują kopczyki. Dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Jeden prowadzi na przełęcz Peguera, drugi na przełęcz Monestero. Trzeba zachować czujność bo łatwo zmylić drogę. Mozolnie pod górę w kierunku wschodnim. W końcu ukazuje się przełęcz. Podejście na przełęcz jest dość strome, do tego po malutkich, usuwających się kamyczkach. Kijki trekingowe bardzo pomocne.

Schodzimy w kierunku największego stawu. Mijamy kilka innych i dochodzimy do szlaku GR11 (kopczyki, kopczyki i jeszcze raz kopczyki). Łatwo zmylić trasę, dobra orientacja w terenie bardzo pomocna.

Dochodzimy do dużego jeziora Estany Negre skąd już bardzo blisko do schroniska Maria Blanc, położonego nad innym dużym stawem. Od schroniska do Espot jest 1000 m różnicy wysokości i dobre 2 godziny schodzenia.

Trasa : Estany de Sant Maurici (1930 )- Estany de Monestero (2170) – Col. Monestero (2715) – Ref. M. Blanc (2320) – Espot (1320)

30.07.2006