Soum Blanc Especieres (2685), Saint Andre (2608)

Noc spędziłem na parkingu w Gavarnie, tuż za pierwszym zakrętem drogi prowadzącej na Col de Tentes. Powitała mnie mgła. Nauczony jednak doświadczeniem mogłem założyć się o każde pieniądze, że wyżej będzie piękna pogoda. W końcu Co de Tentes znajduje się na wysokości 2200m. Nie zastanawiając się wiec długo podjechałem na przełęcz. I rzeczywiście oczom moim ukazało się piękne błękitne niebo!

Parking na Col Tentes

Tym razem nie idę w kierunku przełęczy Bujaruelo i dalej do schroniska Sarradets lecz wąską ścieżką wśród trawy, biegnącą na prawo od parkingu. Początkowo leciutko w górę, krótki odcinek i ukazuje się staw Lac Especieres do którego trzeba zejść. Zaczyna się podejście na przełęcz Col de Especieres, bez trudności, wyraźną ścieżką. Na przełęczy otwiera się widok na staw Ibon Lapazosa leżący po hiszpańskiej stronie. Odbijamy na prawo i wspinamy się graniczną granią. Co ciekawe biegnie tędy szlak HRP w kierunku Val Ossoue i dalej pod Masyw Vignemale. Oczywiście żadnych oznaczeń nie ma. Ścieżka początkowo biegnie wśród traw a wyżej po piargach. Podejście kończy się pomiędzy Soum Blanc Especieres i Pic Saint Andre. Na wprost widać Val de Ossoue. Z tego miejsca rozciąga się fantastyczny widok na Cirque Gavarnie, okazale prezentuje się także Tailon. W dole snują się chmury nie mogąc się zdecydować czy zakryć Col Tentes czy też nie.

Widok na Circo Gavarnie i Taillon

Jakiegoś konkretnego planu nie miałem. Cel główny, fantastyczna panorama granicznych szczytów Ordesy, został osiągnięty. Ale skoro już tutaj jestem…. Rozważałem wejście na „biały” szczyt Soum Blanc Especieres, nie za bardzo wiedziałem czy da się tam wejść, z mojej perspektywy nie wydawało się to łatwe. Poszedłem więc na wschód, na najbliższy szczyt Saint Andre. Dojście zajmuje dosłownie pięć minut, granią, bez trudności, choć z ekspozycją.

Widok ze szczytu jest podobny, trochę „bliżej” są szczyty Cirque Gavarnie i szerszy jest widok na Val de Ossoue. I fantastycznie widać niskie chmury zalegające we wszystkich dolinach na wschód od Col Tentes.

Podziwiając widoki zauważyłem, że ktoś jednak wchodzi na Soum Blanc Especieres. Więc jednak da się wejść! Wracam więc granią i zaczynam wspinaczkę na szczyt.

Soum Blanc Especieres, widok z Saint Andre

Wejście nie jest specjalnie trudne. Ścieżka biegnie zboczem, większym lub mniejszym zygzakiem. Wierzchołek jest szeroki, jak by się weszło na dach wierzowca, można by nawet powiedzieć że jest plateau. Widok na wschód jest podobny jak z Saint Andre. Na zachód rozciąga się panorama Val de Otal z masywem Tendenera, bardzo dobrze widać też ugrupowanie Vignemale.

Val Otal

Panoramy 360 z Soum Blanc Especieres (2685):

Wersja panoramiczna: panorama 360 z Soum Blanc Especieres (2685)

 

I druga panorama z nieco niższego szczytu Saint Andre (2608):

Wersja panoramiczna: panorama 360 z Saint Andre (2608)

I jeszcze kilka fotek z trasy

Trasa i mapka:

Col Tentes (2200) – Col Especieres (2338) – Pic de Saint Andre (2608) – Soum Blanc Especieres (2685) – Col Especieres (2338) – Col Tentes (2200)

  • Czas: 5h
  • Data: 30.06.2011