Sant Maurici – Schronisko Amitges

Łatwa wycieczka do schroniska, skąd rozpościera się fantastyczna panorama. Pierwszy odcinek do jeziora Sant Maurici. Jeśli ktoś ma ochotę lub mu śpieszno może skorzystać z taxi 4×4. Ja idę znaną mi drogą. Wychodzi się z Espot asfaltową drogą, po czym odbija w prawo na ścieżkę, początkowo prowadzącą w dół. Jest drogowskaz więc trudno przegapić. Ścieżka przekracza strumyk i zaczyna piąć się w górę. Szlak prowadzi to łąką to skromnym lasem. Dochodzimy do granicy Parku Narodowego Aigüestortes y Estany de Sant Maurici. Jest barierka, krótki odcinek po prostej i nasz szlak spotyka się ze ścieżką biegnącą od parkingu znajdującego się mniej więcej w połowie asfaltowej drogi pomiędzy Espot a Sant Maurici.

W drodze nad Sant Maurici

Szlak znowu zaczyna się wznosić. Praktycznie cały czas idziemy przez las. Las się kończy, podchodzimy jeszcze krótki odcinek i jesteśmy przy Emirata Sant Maurci. Jest to mała kapliczka, coś jak dawna pustelnia. W każdym razie miejsce związane z kultem religijnym. Krótkie podejście, mijamy rozwidlenie szlaku do schroniska Mallafre, jeszcze 5 minut i naszym oczom ukazuje się pięknie położone jezioro Sant Maurici (1930).

Stany Sant Maurici

Byłem tutaj wiele razy lecz zawsze z chęcią wracam! Po prostu pięknie! Idziemy dalej szerokim traktem. W dole widać Estany Sant Maurici i dwie przepiękne doliny, Val Monestero i Val Subenuix.

Estany Sant Maurici
Estany Sant Maurici
Encantants
Otoczenie stawu Estany Sant Maurici

Dalej aż do stawu Estany Ratera.

Estany Ratera

Za stawem trzeba odbić w prawo. Zaczyna się podejście nad staw Estany Amitges. Im wyżej jesteśmy tym piękniej widać panoramę szczytów. Nad Estany Amitges znajduje się schronisko i tuż obok następne dwa stawy.

Panorama z okolic Ref. Amitges
Okolice Schroniska Amitges
Estany Amitges
Aqulles Amitges

Trasa i mapka
Espot (1320) – Estany de Sant Maurici (1930) – Refugi de Amitges (2370) – Sant Maurici (1930) – Espot (1320)

    • Czas: 3h do schroniska z Espot
    • Trudności: T2
    • Data: 27.07.2006