Dookoła Croda di Lago

Grupa Croda di Lago rozciąga się na południowy zachód od Cortiny. Na rozgrzewkę tegorocznej wyprawy w Dolomity wybrałem sobie trasę dookoła tego masywu. Punkt startu Ponte de Ru Curto (1695). Jest tutaj mały parking. Ponieważ jest to dość popularne miejsce, można stąd dojść także do Cinque Torri, samochody parkuje się także wzdłuż szosy. Wyruszam szlakiem 437 na wschód. Przechodzimy przez potok.

Croda di Lago
Croda di Lago

Początkowo rzadki las. Powoli wspinamy się. Otwierają się widoki na Tofane. Przechodzimy przez mostek, dalej nieco w górę i dochodzimy na polanę Cason de Formin.

Rozwidlenie szlaków. Można pójść w górę doliny Val de Formin i dalej na przełęcz Ambrizzola lub najpierw nad Lago Federa i dalej na przełęcz Ambrizzola. Czyli zrobić pętelkę w jedną lub drugą stronę. Wybieram drugi wariant. Od razu jest dość mocno w górę. Dochodzimy do punktu widokowego. Pięknie widać Grupę Tofan i w oddali skalne ostańce Cinque Torri.

Grupa Tofan
Grupa Tofan

Podchodzimy wyżej, szeroką ścieżką przez rzadki lasek. Na końcu podejścia, nieco w dole wyłoni się duży staw Lago Federa. Na drugim krańcu jeziora stoi schronisko Palmieri (2046).

Lago Federa
Lago Federa

Ruszam dalej na przełęcz Ambrizzola (2277). Szeroka, wygodna ścieżka otwartym terenem. Lekko w górę.

Panorama 360 z podejścia na przełęcz wygląda tak:


Wersja panoramiczna

A ze wniesienia ponad przełęcz tak:

Wersja panoramiczna

A tak Croda di Lago i podejście od stawu Lago Federa


Widać znane dolomitowe szczyty Pelmo i Civetę. Szczególnie Pelmo wydaje się być całkiem blisko. Ruszam więc na pobliski trawiasty szczyt Col Duro by lepiej mu się przyjrzeć. Panorama 360 z Col Duro wygląda tak:

Wersja panoramiczna

Wracam na przełęcz Ambrizzola. Mój następny cel to przełęcz Formin (2462), pomiędzy Croda di Lago i Lastoni di Formin.

Croda di Lago z prawej, z lewej Lastoni di Formin a po środku na wprost przełęcz Formin. Dalej na lewo podejście na przełęcz Giau.
Croda di Lago z prawej, z lewej Lastoni di Formin a po środku na wprost przełęcz Formin. Dalej na lewo podejście na przełęcz Giau.

Z przełęczy nieco w dół i zaczyna się podejście na przełęcz Formin. Do połowy jest w miarę łatwo. Dalej dość stromo, można się zasapać. Przełęcz jest rozległa. Po drugiej stronie otwiera się widok na grupę Tofan.

Panorama 360 z przełęczy wygląda tak:

Wersja panoramiczna

Wersja panoramiczna

Ruszam dalej by zamknąć pętlę wokoło Croda di Lago, w doł doliny Val Formin do polany Cason de Formin. Zejście jest nieco upierdliwe. Częściowo po luźnych piargach, po kamykach, wśród głazów. Niżej przez las.

Pętla zamknięta! Teraz tylko powrót do punktu startu znaną mi już ścieżką przez las.

Profil trasy i czasy:

19.07.2015