Crode Fiscaline

Po dotarciu do Tre Cime Lavaredo ruszam dalej, do schroniska Pian Cengia. Najpierw do przełęcz o tej samej nazwie. Wyraźna ścieżka. Trawers zbocza, w dole lśni staw. Wędruje się przyjemnie. Na przełęcz dość strome lecz krótkie podejście.

Panorama 360 przedstawia się tak:

Wersja panoramiczna

Wchodzimy na grań i łatwą trasą dochodzimy do schroniska Pian di Cengia

Właściwie to nie maiłem w planach wejść na Crode Fiscaline. Ponieważ czas był dobry, myślę sobie, a co tam, pół godzinki i jestem na szczycie. A widoki tutaj są piękne. Szczególnie wrażenie robi Croda di Toni. Ścieżka na Crode Fiscaline jest łatwa. Nie ma trudności technicznych. Nawet nie jest jakoś stromo. Głównie trawers, lekko w górę. Jedno przejście przez skalny tunel. Woda w środku. I końcóweczka mocnej w górę. Szczyt ma trzy, niezbyt dobrze wykształcone wierzchołki. Wszystkie opadają taką jakby pochyloną płytą. Widok ze szczytu jest wspaniały! Panorama 360 przedstawia się tak:


Wersja panoramiczna


Wersja panoramiczna

I kilka widoczków, bardziej lub mniej zoom:

Wracam do schroniska Pian Cengia. Ruszam dalej do schroniska Zsigsmondy Comici. Nie ma trudności technicznych. Ścieżka jest wygodna. W paru miejscach bardziej stromo. Przechodzimy tuż pod potężnym Croda Toni. A przed nami równie potężny masyw Popera. Pomiędzy nimi wyraźnie widać przełęcz Forc. Giralba.

Przyglądałem się chwilę podejściu na przełęcz Girabla. Miałem w planie jutro znów pojawić się tutaj by przejść Strade Alpini. Zero śniegu, tylko piarg. Schodzę w dół doliny Alta Fiscalina. Początkowo łagodnie, trawers zbocza. Super widoki. Dalej dość stromo, częściowo przez las. Schodzi się i schodzi. Jakby nie było muszę zejść prawie 800 metrów w pionie. Jutro będę tędy podchodził. W końcu docieram do schroniska Fondovalle. Pętla się zamknęła. Dalej prawie płasko do punktu startu czyli parkingu w pobliżu hotelu Dolomitenhof.

 

Cała trasa, czyli dojście do Tre Cime Lavaredo od doliny Val Fiscalina i dalej przez schroniska Pian di Cengia i Zsigsmondy-Comici do Val Fiscalina jest przepiękna. Widoki są wspaniałe. A poziom trudności niezbyt wysoki. Można ją pokonać w jeden dzień.

 

3.08.2015